Шкідливі звички в дітей
На перший погляд здається, що «шкідливі звички» мають тільки дорослі. Але, на жаль, вони зустрічаються і в дітей. У дошкільників це переважно смоктання пальців, обгризання нігтів, висмикування волосся, погойдування з боку в бік, колупання в носі — такі дії відображають негативні почуття дитини. Шкідливі звички є проявом тієї самої енергії, тільки спрямованої всередину себе.
Усі ці дії виникають не просто так і грають важливу роль для дитини — допомагають їй подолати переживання. Це й незадоволеність, і злість, і занепокоєння. Позбутися шкідливих звичок важко, тому що такі дії приносять дитині задоволення і привертають увагу дорослих, чого малюкові може не вистачати.
Парадокс тут полягає в тому, що, якщо ви будете забороняти маляті ці дії, тобто намагатиметеся прибрати звичку саму по собі, ви будете лише посилювати її. Більш того, якщо ви б’єте по руках, мажете пальці гірчицею — у малюка посилюється внутрішнє напруження. І навіть якщо вам вдасться в такий спосіб загасити одну звичку, дуже скоро в побуті дитини з’явиться інша, аналогічна. Підхід до шкідливих звичок має бути дуже тонким. На те, щоб впоратися з ними, потрібно багато часу і терпіння. На швидкий результат розраховувати не слід.
Що допоможе дитині?
- Найголовніше (і найскладніше) — зрозуміти, що символізує ця звичка, брак чого вона заміщує, що вона дає дитині (найчастіше це заспокоєння, вираз злості, залучення уваги або захист). І зробити так, щоб дитина не потребувала цього й не задовольняла цю потребу поганою звичкою.
- Спробуйте приділяти дитині більше уваги. Знайдіть спосіб заспокоїти її, щоб їй не доводилося робити це самій.
- Важливо, щоб коло дій, які ви забороняєте дитині, було невеликим. І щоб на заборонені дії завжди була одна й та сама реакція. Нехай у житті малюка поки буде якомога менше несподіванок.
- Спробуйте придумати нові цікаві заняття, які приноситимуть задоволення вам обом. Краще, якщо вони не будуть пов’язані з відвідуванням людних місць, тривалими переїздами. Чим спокійніше захоплення, у тим імовірніше воно позбавить дитину від шкідливої звички.
- Треба сказати, що шкідливі звички — це показник якихось проблем у сім’ї. Тоді потрібно аналізувати ці ситуації, програвати їх, малювати, обговорювати, питати, які почуття вони викликають у дитини.
- Не можна карати за шкідливу звичку, соромити, занадто часто звертати на неї увагу. І взагалі, щоразу, коли вам вдалося не стримати дитину, а відволікти, можна вважати маленькою перемогою.
- Добре б відмовитися від докорів, погроз, покарань.
- Не забороняйте злитися і навчіть дитину висловлювати свій гнів.